Ziua cea mare a lui Dreiser, chinezi în piscină, Li la gimnastică

Tokyo (Associated Press) -Caleb Drexel a câștigat prima sa medalie de aur individuală, femeile chineze au finalizat o cursă de ștafetă record, iar Sunisa Lee din SUA a câștigat medalia de aur pentru femei la gimnastică.
După ce în cea de-a 6-a zi a Jocurilor Olimpice de la Tokyo a avut loc cea mai mare acțiune de zi, Li a strălucit în gimnastica de seară, iar coechipierul Simone Byers a urmărit din tribune.
Lee a devenit a cincea femeie americană consecutivă care a câștigat campionatul olimpic pentru femei. Într-o finală strălucitoare și competitivă, a învins-o pe Rebeca Andrade (Rebeca Andrade) din Brazilia.
Scorul total al lui Lee, de 57,433 puncte, este suficient pentru a-l depăși pe Andrade. Brazilianca a câștigat prima medalie de gimnastică generală pentru o sportivă latino-americană, dar a ratat medalia de aur când a ieșit de două ori în afara competiției sale pe teren.
Gimnasta rusă Angelina Melnikova a câștigat medalia de bronz la două zile după ce a condus Republica China la medalia de aur în finala echipei.
Drexel, succesorul lui Michael Phelps din Statele Unite, a câștigat 100 de metri liber cu un record olimpic de 47,02 secunde, doar cu o șesime în fața campionului australian, Kyle Chalmers. Acest lucru i-a permis să câștige a patra medalie de aur din carieră. Ultimele trei au fost curse de ștafetă.
„Este foarte diferit. Cred că am crezut că va fi, pur și simplu nu vreau să recunosc ”, a spus el. „Este mult mai greu. Trebuie să te bazezi pe tine însuți, nimeni nu te poate salva. ”
Cel mai dramatic meci al zilei a fost că China a stabilit un record mondial la ștafeta feminină 4x200 m liber, care a surprins Statele Unite și Australia.
Katie Ledecky a ocupat locul trei ca ștafetă pentru echipa americană, la aproape 2 secunde în spatele echipei chineze și în spatele echipei australiene.
Ledecky a depășit-o pe australianul Leah Neale și a redus diferența cu jucătorul chinez Li Bingjie, dar în cele din urmă nu a reușit să o ajungă din urmă.
Li a atins mingea într-un record mondial de 7 minute și 40,33 secunde. De asemenea, ea a stabilit un record olimpic pentru câștigarea campionatului de 200 m fluture înainte de cursa de ștafetă.
„Până am finalizat 200 de lovituri de fluture, antrenorul nostru mi-a spus:„ Ești într-o cursă de ștafetă ”, nu știam că fac asta”, a spus ea printr-un interpret. „Nici măcar nu știu să înot 200 de metri, deși am calitatea și nivelul de 200 de metri de antrenament.”
Americanii au câștigat medalia de argint la 7: 40,73, în timp ce Australia a câștigat medalia de bronz la 7: 41,29. Toți cei trei câștigători de medalii au depășit recordul mondial de 7: 41,50 stabilit de australieni la Campionatele Mondiale din 2019.
Sârbul numărul unu l-a învins pe jucătorul său japonez preferat Kei Nishikori cu 6-2 și 6-0 pentru a intra în semifinale și a-și extinde oferta pentru Gold Slam.
Steffi Graf în 1988 a fost singurul jucător de tenis care a câștigat toate cele patru probe de Grand Slam și medalii olimpice de aur în același an calendaristic.
Djokovic a câștigat Australian Open, French Open și Wimbledon anul acesta și are nevoie de campioana olimpică de la Tokyo și de trofeul US Open pentru a finaliza Golden Slam.
În competiția feminină, Belinda Bencic din Elveția, clasată pe locul 12, și Markta vondrosova din Cehia în finala Openului Franței din 2019 se vor întâlni în meciul pentru medalia de aur.
Bencic a învins-o pe jucătoarea kazahă Elena Lebakina cu 7-6 (2), 4-6, 6-3. În runda a treia, von Drusova, care a eliminat-o pe Naomi Osaka, a învins cu 6-3, 6-1. A patra sămânță ucraineană Elena Svitolina.
Austrianul Sepp Straka a prins 4 păsări în ultimele șase găuri și a tras 63, 8 la egalitate, conducând jazz-ul thailandez Jane Watananon în prima rundă de golf masculin. Tijă.
Thomas Peters din Belgia s-a clasat pe primul loc în medalia de bronz de la Rio de Janeiro în urmă cu cinci ani. A împușcat 30 și 65 pe spate nouă găuri.
Mexiceanul Carlos Ortiz (Carlos Ortiz) a ajuns, de asemenea, la 65 de puncte pe teren în condiții ideale de scor, atât de primitiv încât jucătorii au ajuns mai întâi fără gazon, deoarece a fost închis de două luni.
Campionul mondial american de sărituri cu prăjina, Sam Kendricks (Sam Kendricks), va rata olimpiadele după ce a dat rezultate pozitive la COVID-19.
Tatăl lui Kendricks a postat pe rețelele de socializare că fiul său nu are simptome, dar i sa spus că a dat rezultate pozitive în timp ce se afla la Tokyo și a renunțat la concurs.
Comitetul Olimpic și Comitetul Paralimpic al SUA au confirmat știrea și au declarat că Kendricks fusese izolat într-un hotel.
Kendricks a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice din 2016 și a câștigat medalia de aur în ultimele două Campionate Mondiale. El deține recordul american de 19 picioare 10,5 inci (6,06 metri).
La scurt timp după ce s-a anunțat că Kendricks a dat rezultate pozitive, un alt săritor cu stâlpul, argentinianul Germán Chiaraviglio, a spus că și el a ieșit din joc pentru că a dat rezultate pozitive.
Deși Hachimura a contribuit cu 34 de puncte, echipa japoneză a câștigat campionatul olimpic de baschet masculin pentru prima dată în 45 de ani, dar tot nu a reușit.
Luka Doncic a marcat 25 de puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive într-o altă performanță impresionantă în 26 de minute. Zoran Dragic a obținut 24 de puncte, iar Slovenia a obținut 116 la Jocurile Olimpice de la Tokyo. -81 A învins Japonia să rămână neînvinsă.
Jucătoarele americane de volei pe plajă Kelly Klaas și Sarah Sponsil au învins Kenya în doar 25 de minute, cel mai rapid joc feminin de când Olimpiada a adoptat formatul actual.
Perechea americană l-a învins pe Brackcides Khadambi și Gaudencia Makokha cu 21-8 și 21-6 pentru a ridica scorul la 2-0 și a obține aproape sigur un loc în optimile de finală.
Acest joc este cel mai rapid joc de când FIVB a adoptat scorul de raliu și cel mai bun sistem din trei în 2002.
Au câștigat și americanii Phil Dalhausser și Nick Lucena. I-au învins pe argentinienii Julian Azaad și Nicolas Capogrosso cu 21-19, 18-21, 15-6, ridicând scorul la 2-1 în round-robin. Acesta este un lucru bun pentru cel puțin încă un joc din Tokyo.

Ora postării: 30 iul.2021